Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 7 lutego 2021

Polsko - włosko - estońsko - hiszpańskie (!) spotkanie uczniów i nauczycieli.

 Przystępując w 2019 roku do pracy nad projektem międzynarodowej współpracy szkół w ramach Erasmusa+ (Akcja 229), nie przypuszczalismy, że jego inauguracja odbędzie się w wyjątkowej formie - videokonferencji na platformie Zoom. Pandemia, i idące za nią ograniczenia w podróżowaniu po Europie, czasowo uniemożliwiły bezpośrednie spotkania uczniów, dlatego wyjazdy do Włoch, Estonii i Hiszpanii odłożylismy na rok szkolny 2021/22. Tymczasem, koordynatorki projektu "E.C.H.O. - European Cultural Heritage out of the classrooms" zdecydowały o zorganizowaniu spotkania online, aby  uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy zaanagżowanych szkół: I.E.S Francisco Garcia Pavon z Tomelloso, Instituto Comprensivo „Pascoli Forgione” z San Giovanni Rotondo,  Narva Paju School z Narvy i Szkoły Podstawowej nr 2 z Wadowic mieli okazję poznać się nawzajem, choćby poprzez ekrany komputerów. 

Scenariusz videokonferencji, która odbyła się we środę 3 lutego 2021 roku, zakładał, iż uczniowie każdej ze szkół przedstawią krótko swoje państwa i miasta. W tym celu wykonali zdjęcia  swoich miejscowości, które zaprezentowali i omówili podczas spotkania. 

Dodatkowo, uczestnicy mogli porównać warunki pogodowe aktualnie panujące w różnych częściach kontynentu. Okazało się, że zima w Europie ma różne oblicza - od trzaskającego mrozu w Estonii po zieleniące się winorośla na hiszpańskich polach. 

W spotkaniu wzięło udział ponad 70 uczestników, w tym dyrektor szkoły p. Mariola Bryndza, nauczyciele języka angielskiego - Agnieszka Bogunia i Iwona Majkowska - Kochan oraz 15 chętnych uczniów z klas 4-7  reprezentujących Szkołę Podstawową nr 2 w Wadowicach. 

Najważniejsze informacje o Polsce i Wadowicach przekazał Artur i Patryk z kl. 7c, natomiast relację z aktualnych warunków pogodowych - Franek z kl. 6b. Jego koleżanka z klasy - Antonina - przedstawiła uczestnikom zdjęcie wykonane na rynku w Wadowicach, wskazując charakterystyczne punkty miasta. 

We wspólnej grze Kahoot bezkonkurencyjna okazała się Gabriela z kl. 6b, która  wyprzedziła ponad 50 graczy z czterech państw i zwyciężyła w teście wiedzy na temat krajów biorących udział w projekcie. Zadanie nie było łatwe, ponieważ gra (tak jak i całe spotkanie) odbywała się w języku angielskim.  




Podsumowaniem spotkania była prezentacja kolażu wykonanego ze zdjęć uczniów szkoły włoskiej, hiszpańskiej, polskiej i estońskiej prezentujących litery wchodzące w skład nazwy projektu: ECHO. 

Udział w inauguracji projektu w formie videokonferencji był niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem dla wszystkich uczestników. Dla zaangażowanych uczniów była to okazja do komunikacji w języku angielskim, wysłuchania wypowiedzi rówieśników i poznania ciekawostek na temat państw Europy. Dla dyrektorów i nauczycieli - pierwszy krok do poznania swoich partnerów i początek wspólnej przygody w projekcie Erasmus+. 

Organizacja i prowadzenie spotkania: 
Iwona Majkowska - Kochan (koordynator projektów Erasmus+ w SP nr 2 w Wadowicach)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz